Herb bip logo

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Polkowicach pokazali, że w trudnym czasie pandemii koronawirusa potrafią się jednoczyć i solidarnie okazać swój patriotyzm i optymizm z godnie z hasłem ,,Będzie dobrze’’.

• 1 maja: ŚwiętoPracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
  • 2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
  • 3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W Polsce po raz ósmy odbyła się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, aby upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Uczniowie naszej szkoły pamiętali o tym wydarzeniu.

Była to szczególna edycja, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności.

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy i innych polskich miast nie spotkaliśmy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Mogliśmy jednak wyhodować żonkile w domowym zaciszu. To proste ! Popatrzmy !

W 2011 roku 1 marca został ustanowiony świętem poświęconym Żołnierzom Wyklętym, bowiem 1 marca 1951 r, wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość’’.

Żołnierze Wyklęci, Niezłomni to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który czynnie opierał się sowietyzacji Polski. Wśród nazwisk wymienić należy: rotmistrza Witolda Pileckiego, Inkę, gen. Fieldorfa ps. ,,Nil’’, ostatniego członka ruchu oporu – Józefa Franczaka ps ,,Lalek’’.